Výprava za umením do Berlína a Drážďan
Kvalitný výtvarník nemôže zostať bez kontaktu s umením, či už ide o súčasné umenie alebo časom overené kvality starého umenia. Preto sme sa v októbri už tradične vydali na dobrodružnú výpravu za umením.
Tohtoročná destinácia bola metropola Nemecka - Berlín so zastávkou v Drážďanoch. Skoro ráno sme nasadli do autobusu, aby sme mohli už na obed obdivovať zbierky múzea Zwinger. Okrem špecifickej architektúry nemeckého baroka nás zaujali aj majstrovské diela svetových autorov, z ktorých nepochybne popredné miesto obsadila Sixtínska Madona od renesančného majstra Raffaella Santi. Po prehliadke centra Drážďan s novovybudovaným kostolom Frauenkirche, na ktorom tragické udalosti bombardovania počas 2. svetovej vojny pripomínajú už len znovupoužité čierne pieskovcové bloky, sme sa presunuli do Berlína. Ten nás privítal mrazivým daždivým jesenným počasím, ale pod heslom: “Šupkár vydrží všetko!” sme sa vydali poznávať pamätihodnosti mesta.
Na druhý deň exkurzie sme sa doobeda začali zoznamovať s históriou a architektúrou mesta a od budovy Reichstagu cez bulvár Unter den Linden sme sa dostali na slávny Museumsinsel. Navštívili sme nedávno zrekonštruované Neues Museum, kde nás čakali bohaté muzeálne zbierky od dávneho praveku cez tajomný Egypt s prekrásnou bustou Nefertiti až po raný stredovek so svojou drsnou estetikou. Neskôr sme navštívili Bode Museum, kde nás po nutnej prestávke na kávu uchvátili diela majstrov z gotiky, renesancie a baroka, medzi ktorými bol primiešaný aj modernistický maliar Pablo Picasso. Tí najodhodlanejší z nás ešte podvečer navštívili Neues Nationalgalerie v priestoroch svetoznámeho architekta Ludwiga Mies van der Rohe s výstavou diel od Gerharda Richtera či Judith Reigl.
Pretože Berlín ponúka nepreberné množstvo príležitostí poznávať umenie, čo nie je možné zvládnuť počas trojdňovej exkurzie, rozdelili sme sa posledný deň do niekoľkých skupín a každý si vybral múzeum či galériu s dielami, ktoré ho najviac zaujímajú. Navštívili sme Altes Museum so zbierkami z gréckej a rímskej antiky, Altes Nationalgalerie s dielami romantizmu a realizmu s dočasnou výstavou Gustava Klimta a Hamburger Bahnhof s dielami súčasných umelcov ako je Lee Ufan, Eva Fabregas a mnohí ďalší. Posledné hodiny v Berlíne sme opäť venovali histórii mesta, ktorá je zviazaná s históriou Európy, a navštívili sme miesta ako je Pamätník holokaustu, Berlínsky múr, East Side Gallery, Židovské múzeum, Checkpoint Charlie a v neposlednom rade aj veľmi sugestívne expozície múzea Topography of Terror, mapujúce zločiny nacistického Nemecka. Večer sme sa celí premoknutí a uzimení, no najmä plní cenných podnetov a dojmov, nalodili na palubu autobusu a vrátili sme sa bezpečne domov s množstvom bohatých zážitkov.
Martin Jakubčo
učiteľ dejín výtvarnej kultúry